سوالات مصاحبه دکتری ۹۹

0
150

 

 

پس از برگزاری و مشخص شدن نتایج اولیه آزمون دکتری داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته محل شده اند، اقدام به انتخاب رشته محل می نمایند. سپس اسامی داوطلبانی که حد نصاب دعوت به مصاحبه دانشگاه ها را کسب کرده اند، اعلام می شود. سال های گذشته داوطلبان فقط مجاز به شرکت در مصاحبه ۵ دانشگاه بودند، ولی طی سال های گذشته این قانون لغو شده و داوطلبان می توانند در مصاحبه تمامی دانشگاه هایی که حد نصاب لازم را برای شرکت در مصاحبه آن ها کسب کرده اند، شرکت نمایند. یکی از دغدغه های داوطلبان آزمون دکتری، شرکت در مصاحبه دکتری و سوالات مصاحبه دکتری می باشد. از این رو این مطلب را به “سوالات مصاحبه دکتری ۹۹“ اختصاص داده ایم. بنابراین مطالعه این مطلب به تمامی داوطلبان آزمون دکتری ۹۹ پیشنهاد می گردد.

کدستان
سهم آزمون کتبی در پذیرش داوطلبان ۵۰ درصد و سهم مرحله مصاحبه نیز در پذیرش داوطلبان دکتری ۵۰ درصد خواهد بود.

سوالات مصاحبه دکتری ۹۹
در ابتدا لازم به توضیح است که هر ساله سوالات اساتید غیر قابل پیش بینی است، چرا که مصاحبه دانشگاه های مختلف توسط اساتید مختلف انجام می شود. با این حال طبق تجربه سال های گذشته، موضوعات کلی سوالات مصاحبه دکتری یکسان هستند. به همین دلیل در این مطلب سوالاتی که طی سال های گذشته از داوطلبان آزمون دکتری پرسیده شده است، درج گرده است.

معرفی و ارائه شرح حال
اکثرا اساتید حاضر در جلسه مصاحبه ابتدای جلسه از داوطلب می خواهند که علاوه بر نام و نام خانوادگی، شرح حال مختصری از خود ارائه دهند. اغلب می خواهند داوطلب به زبان انگلیسی خود را معرفی نماید.

زمینه کاری مورد علاقه
یکی از سوالات متداول اساتید از داوطلبان حاضر در جلسه مصاحبه، در رابطه با انگیزه و زمینه کاری مورد علاقه آن هاست. در پاسخ به اینگونه سوال ها بایستی انعطاف پذیری خود را نشان دهید. نباید تنها به یک مورد خاص برای زمینه کاری مورد علاقه خود اشاره کنید. در عین حال پاسخ شما نباید به گونه ای باشد که بی هدف بودن، بلاتکلیفی و سردرگمی شما را نشان دهد. بلکه باید انعطاف پذیری خود را برای کار در چند زمینه مختلف ابراز دارید.

سوالات درسی
اغلب در جلسه مصاحبه اکثر دانشگاه ها سوالات درسی مطرح نمی شود. معمولا اساتید به جای سوال درسی سوالاتی مطرح می کنند تا قدرت تجزیه و تحلیل داوطلبان و توانایی ارتباط برقرار کردن آن ها بین چند مولفه مختلف را بسنجند.

پایان نامه
یکی دیگر از سوالات اساتید در جلسه مصاحبه در رابطه با موضوع پایان نامه است. در پاسخ به این سوال باید موضوع پایان نامه خود را با بیانی واضح و روشن اعلام کنید و توضیحی خلاصه در حد چند جمله ارائه نمایید، مگر اینکه خود اساتید، توضیح جزئی و دقیق بخواهند. در کل بایستی به پایان نامه خود مسلط باشید تا قادر به پاسخگویی به هر گونه سوال احتمالی در رابطه با موضوع پایان نامه خود باشید.

کار دانشجویی
یکی از مواردی که باعث تاثیر منفی بر نظر اساتید نسبت به دانشجو می گردد، اشتغال به کار دانشجو در کنار تحصیل است. اگر سال های گذشته سابقه تدریس و تالیف کتاب داشته اید، بیان کنید ولی بایستی اساتید را مطمئن کنید که حین تحصیل در مقطع دکتری، کار نخواهید کرد و تمام وقت خود را صرف تحصیل در این مقطع خواهید کرد.

ارائه مقالات و یا کتب تالیفی و ترجمه شده
داوطلبانی که در جلسه مصاحبه دکتری حاضر می شوند بایستی حتما دارای مقالات یا کتب تالیفی باشند و یا مقالات یا کتب خارجی را ترجمه کرده باشند. سوال در رابطه با مقالات و کتب تالیفی یکی از مهمترین و متداول ترین سوالات مصاحبه دکتری می باشد. بنابراین اگر سابقه تدریس، نگارش مقاله، ترجمه، نگازش کتاب و … داریدف آن ها را فهرست کنید و از آن ها تاییدیه فراهم کنید و در روز برگزاری آزمون همراه خود داشته باشید.

در صورت نیاز جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سوالات مصاحبه دکتری ۹۹ با کارشناسان بخش مشاوره تحصیلی تلفنی مرکز اکسینا تماس حاصل فرمایید.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری سراسری و دانشگاه آزاد ۹۹
زمان انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اوایل اردیبهشت ماه خواهد بود. پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد نوبت به مرحله مصاحبه خواهد رسید. در واقع اواخر خرداد و یا اوایل تیر ماه نتایج انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام و مشخص خواهد شد که داوطلبان حد نصاب لازم جهت شرکت در مصاحبه کدام یک از رشته محل های انتخابی خود را کسب کرده اند. فعلا زمان مصاحبه دکتری سراسری و دانشگاه آزاد مشخص نشده است ولی معمولا یک الی دو هفته پس از اعلام نتایج انتخاب رشته، مصاحبه دکتری آغاز می گردد. به محض مشخص شدن تاریخ دقیق این مطلب بروزرسانی خواهد شد. ضمنا لازم به ذکر است که علاوه بر سایت اکسینا از طریق عضویت درکانال تلگرام دکتری نیز در جریان آخرین اخبار مربوطه قرار خواهید گرفت.

نکات مهم در رابطه با مصاحبه دکتری سراسری ۹۹
یک ساعت قبل از ساعت برگزاری مصاحبه در محل برگزاری مصاحبه حضور یابید.
هنگام سلام به اساتید و معرفی خود، با اعتماد به نفس به چشمان استاد مربوطه نگاه کنید.
داشتن ظاهری تمیز و آراسته در روز برگزاری مصاحبه بسیار مهم است. سعی کنید در روز آزمون لباسی ساده، تمیز، و رسمی بپوشید.
اگر مدرک زبان معتبری دارید، حتما مدرک خود را در روز مصاحبه همراه داشته باشید تا در صورت نیاز به اساتید ارائه دهید.
در پاسخ به سوالات اساتید، صادق باشید. چنانچه پاسخ سوالی را نمی دانید، صادقانه بگویید در حال حاضر حضور ذهن ندارم ولی از طفره رفتن و پاسخ بی ربط دادن بپرهیزید.
حواستان به نحوه نشستن خود در مقابل اساتید باشد. آرامش خود را حفظ کنید و پاها و یا دستان خود را تکان ندهید. چرا که این کار نشان دهنده استرس است.
به هیچ عنوان در جلسه مصاحبه دکتری و در زمان سوالات مصاحبه دکتری به ساعت خود نگاه نکنید.
در پاسخگویی به سوالات اساتید شتابزده عمل نکنید، بلکه با آرامش و متانت پاسخگوی سوالات باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید