نحوه ثبت نام کنکور سراسری

0
131
داوطلبان کنکور رشته های تجربی، انسانی و ریاضی جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های سراسری (دوره روزانه، شبانه (نوبت دوم)، مجازی، پردیس های خودگردان و دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور) و دانشگاه آزاد می بایست در کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ شرکت نمایند. داوطلبان علاوه بر شرکت در یک گروه آزمایشی اصلی (ریاضی، تجربی و انسانی) مجاز به ثبت نام و شرکت در یک یا دو گروه آزمایشی شناور (هنر و زبان های خارجی) خواهند بود. داوطلبان کنکور سراسری ۹۹  می توانند در بازه زمانی ثبت نام کنکور سراسری ۹۹ از طریق تماس با کارشناسان مرکز اکسینا ثبت نام خود را به مشاوران مرکز سپرده و یا خود اقدام به ثبت نام کنکور سراسری ۹۹ نمایند. از این رو جهت راهنمایی داوطلبان بر آن شدیم تا در این مطلب به آموزش ثبت نام کنکور سراسری بپردازیم. بنابراین مطالعه این مطلب به تمامی داوطلبانی کنکور ۹۹ که خود قصد ثبت نام کنکور سراسری دارند، پیشنهاد می گردد.
کدستان
به دلیل ادغام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد، فرایند ثبت نام آزمون هر دو دانشگاه نیز همزمان با هم و از طریق سایت سنجش انجام خواهد شد.

نحوه ثبت نام کنکور سراسری

ثبت نام کنکور سراسری ۹۹ همچون روال سال های گذشته از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام خواهد شد. قبل از اقدام به ثبت نام توصیه می شود ابتدا دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۹۹ را دانلود و به طور کامل مطالعه فرمایید. پس از اطلاع از شرایط و ضوابط ثبت نام کنکور ۹۹ مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۹۹ به سایت مذکور مراجعه نمایید. پس از ورود به سایت، بر روی گزینه “سراسری” موجود در منوی سمت راست صفحه کلیک کنید.
سپس در صفحه جدید بر روی لینک مربوط به “ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۳۹۹“ کلیک نمایید. سپس از منوی سمت راست صفحه بر روی لینک “خرید سریال ثبت نام“ کلیک کنید. سپس هزینه ثبت نام (خرید کارت اعتباری ثبت نام) را از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب واریز نمایید. سپس مجددا به صفحه دوم (ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۳۹۹) بازگردید و با وارد کردن کد پیگیری ثبت نام و اطلاعات شناسنامه ای و تحصیلی خواسته شده در فرم ثبت نام کنکور سراسری ۹۹ اقدامات لازم را جهت ثبت نام کنکور ۹۹ انجام دهید.
به محض آغاز فرایند ثبت نام کنکور سراسری ۹۹، آموزش تصویری و مرحله به مرحله ثبت نام کنکور سراسری در این مطلب قرار داده خواهد شد.

شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۹۹

داوطلبانی مجاز به ثبت نام کنکور ۹۹ خواهند بود که واجد شرایط ثبت نام کنکور سراسری مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۹۹ باشند.  از جمله شرایط عمومی و شرایط اختصاصی نحوه ثبت نام کنکور سراسری عبارتنداز :
شرایط عمومی ثبت نام کنکور سراسری ۹۹
۱- اعتقاد به اسلام و یا یکی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
۲- عدم احراز عناد (نه اعتراض) نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران.
تبصره – درصورتی که داوطلب سابقا با نظام جمهوری اسالمی عناد داشته، باید تغییر نظر او احراز شود.
۳- نداشتن سابقه عضویت در سازمان های غیرقانونی، فراماسونری و اعقاب آنها
۴- عدم احراز فساد اخلاقی.
۵- عدم اعتیاد به مواد مخدر.

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری ۹۹

۱- داشتن گواهینامه دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی) و یا دیپلم نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ که حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۹/۶/۳۱ دریافت شود و یا دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه و یا داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم). در صورت قبولی در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹ آغاز می گردد به شرط دریافت مدرک تحصیلی دیپلم نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ و یا پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی تا تاریخ ۹۹/۱۱/۳۰، ثبت نام و ادامه تحصیل آنان بلامانع می باشد.
تبصره ۱- دارندگان مدرک کاردانی )فوقدیپلم( دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و دارندگان مدرک کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفهای وزارت آموزشوپرورش و همچنین آن دسته از داوطلبان مذکور که حداکثر تا ۱۳۹۹/۶/۳۱ در مقطع کاردانی (فوق دیپلم) فارغ التحصیل می شوند، حق ثبت نام در آزمون سراسری را خواهند داشت.
تبصره ۲- فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان) در مقطع کاردانی باید حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۹/۶/۳۱ و یا ۱۳۹۹/۱۱/۳۰ خدمات خود را به پایان رسانده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند.
تبصره ۳- فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های تحصیلی گروه های آموزشی غیرپزشکی حداکثر تا ۱۳۹۹/۶/۳۱ به شرطی می توانند در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ شرکت نمایند که تعهدات و خدمات قانونی را انجام داده باشند.
تبصره۴ – فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی بهداشت دهان، تکنسین سلامت دهان، پرستاری دندانپزشکی، پروتز دندان و ساخت پروتز دندانی مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان نمی باشند.
۲- دانشجوی دوره روزانه (به جز دانشجویان مشمول تبصره های ۲ و ۳ بند الف) دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی نباشد.
تبصره ۱- دانشجویان ورودی سال ۱۳۹۶ و قبل از آن، دوره روزانه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی (بجز دانشجویان مشمول تبصره های ۲ و ۳ بند الف ) چنانچه واجد دیگر شرایط مندرج دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۹۹ (مخصوصا مقررات نظام وظیفه) باشند و حداکثر تا تاریخ ۹۷/۱۲/۲۵ از تحصیل انصراف قطعی حاصل نمایند، حق ثبت نام و شرکت در این آزمون را دارند.
تبصره ۲- دانشجویان اخراجی آموزشی موضوع موارد مرتبط آیین نامه آموزشی و همچنین دانشجویان دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی (اعم از کاردانی عمومی و یا کاردانی) را دریافت نموده اند نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس از تسویه حساب کامل با مؤسسه ذیربط و همچنین اداره کل امور دانشجویان داخل و صندوق رفاه دانشجویان وزارت ذیربط و در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای برادران) حق ثبت نام داشته و محدودیتی در انتخاب رشته ندارند. بدیهی است این دسته از داوطلبان می توانند کلیه تعهدات مربوط را پس از اتمام تحصیلات خود به صورت یکجا به انجام برسانند.
۳- پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون سراسری سال ۱۳۹۸( اعم از رشته های متمرکز و یا نیمه متمرکز)، در صورت ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ ،منحصرا مجاز به انتخاب رشته در دوره های غیر روزانه (نوبت دوم)(شبانه)، دانشگاه آزاد اسلامی ، نیمه حضوری، پیام نور، غیرانتفاعی، ظرفیت مازاد، پردیس خودگردان و مجازی) بوده و فقط در این دوره ها گزینش خواهند شد. ضمن اینکه فرم انصراف مندرج) بایستی تا تاریخ ۹۸/۱۲/۲۵ انصراف قطعی خود را از تحصیل اعلام نموده و مورد مربوط در فرم تقاضانامه ثبت نام را نیز علامت گذاری نمایند.
۴- دانشجویان دوره های نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد اسلامی ، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی ـ غیرانتفاعی و … ) به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای برادران۹، می توانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ ثبتنام و شرکت نمایند. بدیهی است این دسته از داوطلبان در صورت موفقیت و قبل از ثبت نام در رشته قبولی جدید، الزم است از رشته قبولی قبلی خود انصراف قطعی حاصل نموده و گواهی مربوط (فرم انصراف قطعی از تحصیل) را به مؤسسه ذیربط ارائه نمایند. لازم به توضیح است که این دسته از داوطلبان حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته محل قبولی قبلی خود را ندارند و همچنین دانشجویان شاغل به تحصیل دوره های کاردانی (فوق دیپلم) که حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۹/۶/۳۱ فارغ التحصیل می شوند، برای ثبت نام و شرکت در این آزمون نیاز به انصراف ندارند.
تبصره: دانشجویان دوره های فوق که از معافیت تحصیلی استفاده میکنند، به منظور ثبت نام و شرکت مجدد در آزمون سراسری لازم است به ضوابط مربوط به مقررات وظیفه عمومی توجه و بر اساس آن ضوابط اقدام نمایند.
۵- دانش آموختگان مقطع کارشناسی در صورت شرکت مجدد در آزمون سراسری و قبولی با رعایت شرایط ذیل این بند می توانند ادامه تحصیل دهند.
فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان) در مقطع کارشناسی باید حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۹/۶/۳۱ و یا ۱۳۹۹/۱۱/۳۰ خدمات خود را به پایان رسانده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند
دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاه های اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم.
نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه
۶- با توجه به رای موقت دیوان عدالت اداری مبنی بر عدم اجرای مصوبه پنجاه و یکمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخ ۹۲/۳/۲۵ ،دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و پیوسته کلیه رشته های تحصیلی و دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و دکتری حرفه ای دامپزشکی متقاضی تحصیل مجدد، می توانند با رعایت شرایط زیر از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی و داروسازی و دندانپزشکی تحصیل نمایند و محدودیتی در انتخاب دوره های مختلف (روزانه، مازاد و پردیس) ندارند. درخصوص پرداخت یا عدم پرداخت شهریه جهت پذیرفته شدگان دوره روزانه، پس از تصمیم و رای نهایی دیوان عدالت اداری اقدام خواهد شد.
انجام موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای مشمولین این قانون الزامی است.
دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاه های اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم.
نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.
۷- دانش آموختگان مقطع کاردانی رشته “اپتیک” که قبل از سال ۱۳۸۹ پذیرفته شده باشند، درصورت شرکت در گروه آزمایشی علوم تجربی و احراز نمره علمی و شرایط لازم ، می توانند در مقطع کارشناسی پیوسته رشته بینایی سنجی ادامه تحصیل دهند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید